Pasirinkti:
Įvairūs straipsniai
2005-08-05 00:00:00  : :  VITAMINAI

VITAMINŲ POREIKIS

Dėl intensyvaus fizinio darbo, kai žymiai pagreitėja medžiagų apykaita gali išsivystyti funkcinis vitaminų nepakankamumas, kuris mažina sportininkų darbingumą.

Vitaminai nepadidina darbingumo, tačiau į juos reikėtų žiūrėti kaip į faktorius, pagerinančius atsistatymo procesus. Sporte paprastai vitaminai naudojami siekiant išvengti hipovitaminozių, ypač pavasarį ar pasikeitus klimatinei zonai, taip pat, kontroliuojant anabolinių ir katabolinių procesų pusiausvyrą.

Kokarboksilazė, B6 ir B12 turi išreikštą anabolinį poveikį.

Baltymų apykaitą kontroliuoja vitaminai B6, B12, B5, A, E, K.

Angliavandenių apykaitą veikia B1, B2, C, PP, B5, lipoinė rūgštis (kofermentas).

Lipidų (riebalų) apykaitą palaiko vitaminai B6, B12, PP, B5, cholinas, L-karnitinas, lipoinė rūgštis.

Vitaminų vartojimo schemos sporte yra individualios, tačiau reikia stebėti, kad paros dozė neviršytų normų, tai gali sukelti hipervitamonozę.

Fiziologinis kai kurių vitaminų poreikis pateiktas 1 lentelėje.

1 lentelė

Žmogaus organizmo vitaminų poreikis per parą
 

Vitaminų pavadinimai raidėmis

Cheminis pavadinimas

Paros poreikis

A

Retinolis

1-1,5 mg, 4000-5000 s.v.

D

Kalciferolis

2,5 µg

E

Takoferolis

10-30 mg

K

Filochinonas, farnochinonas

0,07-0,14 mg

C

Askorbino rūgštis

50-100 mg

B1

Tiaminas

1,5 mg

B2

Riboflavinas

1,5-2 mg

B3 (G)

Pantoteno rūgštis

10 mg

B6

Piridoksinas

2,2 mg

P

Rutinas

30 mg

B5 (PP)

Nikotininė rūgštis

20 mg

B9

Folinė rūgštis

0,4-0,5 mg

H

Biotinas

2 mg

B12

Ciankobalaminas

0,003 mg


Kai kurių dietologų ir sporto specialistų manymu Europoje ir Amerikoje galiojančių maisto standartų normos (vitaminams, makro bei mikroelementams), žmonėms su normaliu fiziniu krūviu, yra per mažos ir reikalinga jas peržiūrėti. Maisto standartai, vitaminams ir makro bei mikroelementams, sportininkams šiuo metu yra kūrimo stadijoje.

Biokatalitinis aktyvumas priklauso ne patiems vitaminams, o kofermentams – vitaminų biotransformacijos produktams, kurie jungiais su baltymų molekulėmis, sukuria biocheminių reakcijų kofermentus-katalizatorius. Kofermentai pasižymi mažu toksiškumu ir plačiu poveikio spektru. Sportinėje praktikoje naudojami preparatai specialiai sukurti vitaminų pagrindu (pvz. ubichinonas arba kofermentas Q, kuris žymimas KoQ10, nurodant į jo struktūrą įeinančių izopropeno molekulių kiekį arba KoQ275, nurodant ilgį bangos, kurioje jo redukuota forma pasižymi maksimalia absorbcija)

Siekiant pagreitinti sportininkų atsistatymą po sekinančių fizinių krūvių dažnai naudojamas L-karnitinas, oroto rūgštis, ubichinonas.

Atsižvelgiant į oroto rūgšties vaidmenį ląstelėje, ji taip pat priskiriama vitaminams (dalyvauja nukleo rūgščių biosintezėje, visiškai pakeičia uracilą ir cioziną)

Pirmumą vertėtų teikti vitaminų kompleksams, apimantiems vitaminus elektrolitus, makro bei mikroelementus.

Kompleksiniai vitaminai geriausiai įsisavinami juos derinant su augalinės bei gyvulinės kilmės adaptogenais, antioksidantais, plastinio poveikio bei energetiniais preparatais, nootropais (preparatai, kurie stimuliuoja išmokimą, gerina atmintį, protinį darbingumą, palengvina informacijos perdavimą galvos smegenyse). Kaip derinti minėtas grupes turėtų patarti sporto medicinos gydytojas.

Be specifinio vitaminų panaudojimo sportinėje praktikoje naudojami ir įvairūs, panašūs į vitaminus, cheminiai junginiai (2 lentelė).

2 lentelė

Pavadinimas

Rekomenduojama norma

Poveikis sportininko organizmui

Cholinas (vitaminas B4)

250-600 mg

Dalyvauja nervinių impulsų perdavime, įeina į acetilcholino, fosfolipidų struktūrą, prisideda prie glikogeno kaupimo kepenyse.

Pangamo rūgštis (vitaminas B15)

2 mg

Didina deguonie utilizaciją (įsisavinimą), antihipoksantas, naudojamas kreatinfosfato sintezei raumenyse, sustiprina riebalų oksidinimą kepenyse, prieštarauja raumenų nuovargiui.

Oroto rūgštis (vitaminas B13)

Nėra tikslių duomenų

Dalyvauja nukleo rūgščių ir baltymų sintezėje ir augimo procesuose. Turi anabolinį poveikį. Pagerina organizmo atsistatymą bei kraujo gamybą

Ubichinonas (kofermentas Q)

Nėra tikslių duomenų

Biologinio oksidinimo ir energijos gamybos ląstelėje kofermentas. Dalyvauja kvėpavimo grandinėje pernešant elektronus. Įeina į daugelio medicininių preparatų sudėtį, skirtų koreguoti kūno masę, padidinti fizinį darbingumą.

Karintinas (vitaminas BT)

500 mg

Gerina aerobinės energijos gamybos galimybes. Užtikrina riebiųjų rūgščių transportą iš citoplazmos į mitochondrijas, kur jos oksidinamos ir gaunama energija. Išsaugo glikogeną. Didina sportininko ištvermę, turi anabolizuojantį poveikį.

Vitaminas U (S-metilmetioninas)

Nėra tikslių duomenų

Metilo grupių donoras sintezuojant holiną, kreatiną, adrenaliną. Meilindamas histaminą sukuria jo neaktyvią formą ir sumažina skrandžio sekreciją. Turi priešopinį poveikį.

Lipoinė rūgštis (vitaminas F)

2 mg

Svarbiausias komponentas trikarboninių rūgščių cikle. Reguliuoja aerobinių procesų vyksmą ląstelėje. Veikia cholesterino apykaitą.

Paraaminobenzoinė rūgštis

2-4 mg

Sustiprina nukleo rūgščių ir baltymų sintezę, augimą organizmo vystymas.

Inozitas (vitaminas B8)

1000-1500 mg

Turi lipotropinį (gerina riebalų apykaitą) poveikį, prieštarauja riebalinei distrofijai, reguliuoja skrandžio ir inkstų peristaltiką, palaiko nervų sistemos tonusą.

 ATGAL Į VIRŠŲ